Zabytki starożytne Aten

Grecja » Zabytki starożytne Aten

Zabytki starożytne miasta to Akropol i jego najbliższe okolice. Akropol stanowi centralną część starożytnych Aten. Położony jest na wapiennym wzgórzu (wysokości 156 m npm.), o nieregularnym kształcie (270 m długości od Propylejów do krawędzi południowo- -wschodniej i 156 łf maksymalnej szerokości). Powierzchnia zamknięta muramo Rropylejami liczy 3,29 ha. Sam wyraz ..akropol", a ściślej „akropolis", oznacza „wysokie miasto". W każdej polis greckiej była to (początkowo warownia, a następnie ośrodek życia politycznego i kulturalnego, położony na wzniesieniu, wokół którego rozciągało się miasto. Tu znajdowały się budynki publiczne i najważniejsze świątynie.

Wejściem na Akropol były Propyleje. Wiodła do nich Droga Panatenajska, którą kroczyła procesja w czasie uroczystości ateń-skich Panatenajów (główne święto religijno-państwowe Aten). Po prawej stronie {stojąc twarzą do centralnej części Propylejów) znajduje się bastion Nje ze świątynią Ateny Nike Apteros (Bezskrzydłej) z V w. p.n.e. Ta dobrze zachowana świątynia w stylu jońskim została ukończona w415r. p.n.e. Budowę rozpoczęto w II połowie V w. (po 448 r.) w podzięce dla Ateny Zwycięskiej (Nike) za wygraną w wojnie z Persami. Świątynia wznosi się na miejscu, z którego, według mitu, król ateński Egeusz miał wyglądać okrętu swego syna Tezeusza, wracającego z Krety. W wypadku zwycięstwa nad Minotaurem Tezeusz miał wywiesić biały żagiel, gdyby nie wrócił, załoga miała wracać z czarnym. Tezeusz zapomniał jednak zmienić żagiel i jego ojciec, widząc czarny kolor, popełnił samobójstwo rzucając się ze skały.

Składająca się wyłącznie z celli świątynia udekorowana jest fryzem, którego oryginalne fragmenty znajdują się na ścianie wschodniej (przedstawienie zgromadzenia bogów) i południowej (sceny wojenne). Naprzeciwko świątyni wznosi się podmurowanie pod pomnik z V w. p.n.e.