Wycieczki z Salonik

Grecja » Wycieczki z Salonik

- do PELI (Pella, 42 km od Salonik, droga do Edesy z odbiciem od głównej szosy). Miasto było starożytną stolicą władców macedońskich i miejscem urodzenia Aleksandra Wielkiego. Pozostałości starożytnej Pełli można oglądać dzięki systematycznie prowadzonym tam odkryciom archeologicznym, które odsłoniły zabudowę z końca V i IV w. p.n.e. oraz z okresu hellenistycznego. Są tu ślady przypuszczalnie dawnego pałacu królewskiego, a ostatnio rewelacyjne odkrycie pozwala sądzić, że mamy też do czynienia z grobowcem Filipa II, ojca Aleksandra.

- do zespołu klasztorów na GÓRZE ATHOS (patrz str. 109)

- do miejscowości kąpieliskowych nad Zatoką Termajską (ARESTU - 9 km, PEREA - 21 km, EPIWATES - 23 km, AJIA TRIAS - 27 km) z licznymi kempingami.

Droga z Salonik przez KATERINI (Katerine, ok. 40 tys. mieszkańców), do Larisy wiedzie wybrzeżem Zatoki Termajskiej (Thermai- kos Kolpos). Od strony zachodniej na całej trasie ciągną się góry z najwyższym szczytem Grecji, OLIMPEM. Droga prowadzi przez słynną w starożytności dolinę Tempe, łączącą górzystą Macedonię z nizinną Tesalią i stanowiącą przejście do Grecji Środkowej. W odległości 15 km od Katerini warto zboczyć o 6 km od głównej trasy do miejscowości LITÓCHORO, będącej punktem wypadowym do wycieczek górskich i ewentualnego wejścia na szczyt Olimpu. Ok. 40 km od Katerini znajduje się warta uwagi osada PANTELLEMON (lub PLATAMON), położona na miejscu starożytnego Heraklion z ruinami twierdzy średniowiecznej.