THIRA

Grecja » THIRA

THIRA (Thera, znana też pod nazwą średniowieczną Santorini, Santa Irini), wysepka o powierzchni 75 km2, to również, podobnie jak Melos, ośrodek dorycki na Cykladach. Wyspa była już w III tysiącleciu p.n.e. zasiedlona przez ludność tworzącą kulturę egejską. Osadnictwo to zostało zniszczone przez wybuch wulkaniczny ok. połowy II tysiąclecia p.n.e. Pod warstwą skamieniałej lawy i wulkanicznego popiołu zachowały się resztki domów i zabudowań.

Zespół miasta antycznego (THIRA) leży po wschodniej stronie wyspy. Obwarowania są bizantyńskie, podobnie jak kaplica Evangelismos, zbudowana na miejscu świątyni z IV w. p.n.e. W zespole antycznym najwięcej uwagi wymaga sanktuarium Apollina Karnejskiego z okresu archaicznego, ośrodek kultu doryckiego, wskazujący na związki kulturalne z Lakonią. Teatr pochodzi z okresu hellenistycznego, lecz uległ przebudowie w czasach rzymskich. Przy świątyni Apollina Pytyjskiego (zamienionej w późniejszych czasach na kościół) znajduje się też sanktuarium bogów egipskich - Izis, Serapisa i Anubisa.

Agora była od zachodu ograniczona imponującym portykiem Stoa Basilike (Portyk Królewski, nad wyspą w okresie hellenistycznym panowali egipscy Ptolemeusze). Zwiedzając Thirę warto też obejrzeć muzeum w THIRA (port zachodni), gdzie znajdują się interesujące obiekty z okresu późnocykladzkiego, początków I tysiąclecia p.n.e. I z epoki archaicznej. Mikonos i Dilos to sąsiadujące ze sobą wyspy, z których Mikonos jest punktem wypadowym dla obejrzenia Dilos.