Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Grecja » Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Przedłużeniem zwiedzania starożytnych zabytków Aten jest wizyta w Narodowym Muzeum Archeologicznym. Mieszczące się w wielkim gmachu przy ulicy Tositsa muzeum jest jednym z naj-ważniejszych i największych na świecie zbiorów sztuki starożytnej. Dokładne obejrzenie muzeum jest właściwie niemożliwe w czasie jednorazowego pobytu.

Z kolekcji rzeźby na szczególną uwagę zasługuje rzeźba archaiczna, a w niej pochodzący z końca VII w. p.n.e. posąg Kurosa z Sunion, Korez Delos (VI w. p.n.e.), Nike z Delos (VI w. p.n.e.) oraz rzeźba młodzieńca z dyskiem. Z rzeźby klasycznej trzeba zobaczyć rzymską replikę (z II w. n.e.) Ateny Fidiasza z Partenonu, kolekcję steli i reliefów nagrobnych z V w. p.n.e., posągi brązowe z IV i III w. p.n.e. (wśród nich posągi Posejdona i Zeusa). Z innych przedmiotów warto obejrzeć tabliczki z Pylos pokryte pismem linearnym B (XIII w. p.n.e.)- pierwszym pismem, którym według naszej dzisiejszej wiedzy posługiwali się Grecy w końcu epoki mykeńskiej (pismo to zachowane jeszcze na tabliczkach z Knosós zostało odczytane w 1953 r.).

Osobny dział stanowią figury cykladzkie - przedmioty sztuki (prawdopodobnie sakralnej) z III tysiąclecia p.n.e., znalezione na wyspach Morza Egejskiego. Kolekcja waz gromadzi ceramikę grecką od XII w. Szczególnie ciekawe są tu wazy archaiczne (VII-VI w. p.n.e.) z dekoracją orientalną. Malowidła waz klasycznych (od 2 połowy VI w.), wpierw czarnofigurowych, a potem czerwonofigurowych, przedstawiają najczęściej sceny z mitologii i różnorodne scenki obyczajowe.

Okres bizantyński i turecki reprezentuje malownicza dzielnica Plaka. Jest to obszar położony na północny wschód od Akropolu (między ulicą Mitropoleos i południowo-wschodnim krańcem Akropolu oraz między Agorą Rzymską i wielkim bulwarem Leofo- ros Amalias). Do dziś ten fragment Aten zachował Charakter nieco egzotycznej dzielnicy handlowej wschodnio-śródziemnomorskie- go miasta. Poza sklepami i restauracjami znajduje się tu również kilka zabytków. Na wschodnim skraju dzielnicy zwraca uwagę cerkiew Św. Nikodema, bizantyński kościół z XI w. Od ulicy Filellinon można ulicą Kiolathinaion dojść do Sotira Kottahi, również kościoła bizantyńskiego z tej samej epoki. Od niego, ulicą Thespidos, dochodzi się do ulicy Lysikratou, gdzie znajduje się pomnik Lizykratesa (starożytna ulica Trójnogów wiodła do Prytanejonu, przy niej ustawiano pomniki, czasem trójnogi będące nagrodami za zwycięstwo w konkursie teatralnym, niekiedy też wota dla bóstw). Pomnik został odnowiony w XIX w., pochodzi z IV w. p.n.e. i był wzniesiony dla upamiętnienia nagrody Lizykratesa (335/334 p.n.e.) za wystawienie chóru w przedstawieniu teatralnym.

W pobliżu jest kościół Św. Katarzyny (Ajia Aikaterini) z XI-XII w , przebudowany w XIX w. U północnego podnóża Akropolu znajduje się mały kościółek Przemienienia Pańskiego (Metamorphosis tou Sotiros) z XIV w. Przy ulicy Mitropoleos, obok wielkiej XIX-wiecznej katedry, stoi stary kościół bizantyński (XII w.) zwany Małą Metropolą (Panajia Goregoepikos). Świątynia jest zdobiona płaskorzeźbami antycznymi i bizantyńskimi z czasów wcześniejszych. Przy Odós Ermu, ulicy przebiegającej przez dzisiejsze centrum miasta i łączącej Plac Konstytucji (Plateia Sintagma) z wielką arterią Odós Pireos, wznosi się najpiękniejszy kościół bizantyński w Atenach, Kapnikavea (XI-XII w.).

Na niewielkim placu kończącym ulicę Euripidou znajduje się kościół Św. Teodora (Ajia Theodori) z XI w. Można tu także dojść ulicą Aristidou, odchodzącą od ulicy Stadiou (Churchilla), która łączy Plac Konstytucji (Sintagma) z Placem Zgody (Omonias).