MEGARA

Grecja » MEGARA

MEGARA (42 km od Aten) była w starożytności jednym z najpotężniejszych państw greckich, szczególnie rozwiniętych w okresie archaicznym (VIII-VI w. p.n.e.). Brała wtedy żywy udział w Wielkiej Kolonizacji (patrz: „Wprowadzenie historyczne", zakładając nowe poleis tak na Zachodzie, jak i na wybrzeżach Propontydy (morze Marmara). Największy okres rozkwitu przypadł na rządy tyrana Theagenesa (przełom VII i VI w. p.n.e.), z czasów którego pochodzą zachowane szczątki wielkiego ujęcia wody i systemu zbiorników (hekatonstylos - „stukolumnowy").

Z trasy biegnącej do Koryntu można zboczyć na prawo do LUTRAKI (Lutrakion), słynnej miejscowości wypoczynkowej z piękną plażą. Stąd należy zrobić wycieczkę do PERACHORA, aby obejrzeć odkopane tu zabytki starożytne (w odległości 11 km od dzisiejszej osady). Był to w starożytności teren Koryntu i odkryty okręg religijny należał do tego państwa, będąc ośrodkiem kultu małżonki Zeusa, Hery (stąd też nazwa Heraion).

Pierwsza świątynia - Hery Akraja pochodzi z VIII w. p.n.e. (przypuszcza się nawet, Że jest jeszcze starsza). Zachowały się z niej tylko skromne resztki fundamentów. Nieco późniejsza była świątynia Hery Limenia (koniec VIII w. p.n.e.), z której pozostały również tylko fundamenty, acz lepiej zachowane. Większość zabudowy tego okręgu (agora, portyk), została wzniesiona w okresie późniejszym (V-IV w. p.n.e.), kiedy teren ten nabrał dla Koryntu istotnego znaczenia politycznego i gospodarczego.

W drodze do Koryntu przekraczamy słynny ze swego położenia i walorów widokowych Kanał Koryncki, pochodzący w swym obecnym kształcie z lat 1882-1893. Próby przekopania tutaj przesmyku miały miejsce już w starożytności (i, jeżeli wierzyć tradycji, zaczęły się już w VI w. p.n.e.). Najdalej posunęły się prace za czasów cesarza Nerona w 67 r. n.e., a obecny kanał przebiega właśnie wytyczoną wtedy trasą.

Przekroczywszy kanał warto zboczyć w lewo do ISTHMII (Istmia). Znajdował się tu starożytny okręg święty, gdzie odbywały się najsłynniejsze po olimpijskich igrzyska panhelleńskie. Ze świątyni Posejdona, zbudowanej tu w V-IV w. p.n.e., zachował się tylko ledwo widoczny plan. Prace archeologiczne odsłoniły też ślady stadionu i teatru. Między okręgiem Posejdona a dzisiejszą wsią Istmla odkryto fragmenty muru mykeńskiego (XIII w. p.n.e.).

U zachodniego wylotu Kanału (osada portowa POSIDONiA) są zachowane i widoczne resztki starożytnego diolkosu (wyłożonej płytami drogi, po której przeciągano okręty na lądzie z Zatoki Sarońskiej do Koryckiej). Diolkos starożytny przecinał trasę dzisiejszego Kanału i jego ślady nad Zatoką Sarońską znajdują się na przesmyku na północny wschód od Isthmii (za Kanałem patrząc od Isthmii).