LIWADIÁ

Grecja » LIWADIÁ

Miasto średniowieczne i nieźle rozwijające się nawet w okresie niewoli tureckiej, dziś znane z handlu bawełną uprawianą w okolicy. Miasto starożytne nie odgrywało większej roli. Z zabytków średniowiecznych godne uwagi są warownia (kastro) z XIV w. i kościół na górze Ajios llias (Aspis), znajdujący się na miejscu starożytnej świątyni Zeusa. Na tym samym szczycie prawdopodobnie było też w starożytności sanktuarium Trophoniosa (bóstwo podziemne), stanowiące ośrodek kultowy z wyrocznią w starożytnej Lebadei. Z Liwadii trasa prowadzi przez całą starożytną Beocję do Teb (kierunek południowo-wschodni).

W odległości 21 km od Liwadii znajduje się HALIARTOS (Aliartos), skąd można udać się nad dawne JEZIORO KOPAIS, aby zobaczyć słynną z ostatnich wykopalisk wysepkę Gla z resztkami pałacu z okresu mykeńskiego.

Nieco na północny wschód od Liwadii leży Orchomenos. Z drogi Liwadia - Lamia trzeba w Petromagoula zboczyć z kierunku zachodnim, ORCHOMENOS jest jednym z najważniejszych miast starożytnej Beocji z zachowanymi pozostałościami wspaniałej zabudowy z okresu mykeńskiego i odkrytymi śladami osadnictwa jeszcze z epoki neolitu. Według na poły mitycznej tradycji greckiej Orchomenos było ośrodkiem ludu Miniów (II tysiąclecie p.n.e.). Pod nazwą Skarbca Miniasa znany jest wspaniały grobowiec z okresu mykeńskiego. Wart obejrzenia jest też w Orchomenos kościół bizantyński z IX w.