KERKIRE

Grecja » KERKIRE

KERKIRE (Kerkyre, Korfu) jest najdalej na północ wysuniętą wyspą z łańcucha Wysp Jońskich i jedną z największych (589 km2). Według pewnych przypuszczeń jest to homerowa Scheria teren państwa Feaków z Odysei. W VIII w. p.n.e. wyspa została skolonizowana przez Korynt i od tego momentu rozpoczął się okres jej rozwoju, dzięki handlowi zachodniemu i północnemu. Kerkira musiała jednak rywalizować z Koryntem i przeciwstawiać się jego dążeniom do zdobycia pełnej kontroli nad Morzem Jońskim. Jej konflikt z Koryntem i interwencja Aten, należą do bezpośrednich przyczyn wybuchu słynnej wojny peloponeskiej (431-404 p.n.e.j. W okresie hellenistycznym panowali nad wyspą władcy Syrakuz z Sycylii, władcy Epiru czy lllyrii, a wreszcie Rzymianie. Po burzliwych kolejach losu w średniowieczu stała się Kerkira posiadłością Wenecji. W XIX w. posiadali ją Francuzi i Anglicy (okres protektoratu angielskiego dał właściwie swoistą niepodległość Wyspom Jońskim), do Grecji wróciła w 1864 r.

W dzisiejszym mieście KERKIRA(ok.30tys.mieszkańców)znajdują się zabytki z epoki średniowiecznej i czasów nowożytnych. Stara Twierdza (Frourion) jest warownią wenecką na wysepce połączonej z miastem. Okolice Frourion to dawna dzielnica miasta, niegdyś o znaczeniu wojskowym. Jest tu Pałac Królewski, była siedziba gubernatorów angielskich z początków XIX w. W pałacu mieści się muzeum posiadające znakomitą kolekcję rzeźby z okresu archaicznego. W mieście znajduje się znany kościół Św. Spiridiona (Ajios Spyridonos), patrona Kerkiry, pochodzący z końca XVI w. W okolicy dzisiejszego miasta (w kierunku południowym, drogą do KANONII) widoczne są resztki zabudowy antycznej, wśród której rozpoznawalne są ruiny świątyni (Artemision) z końca VI w. p.n.e.

Pozostałości starożytne można obejrzeć także na północy wyspy w KASSIOPI. Po drodze warto zobaczyć XIV-wieczny klasztor (wzgórze Pantokrator). Na przeciwległym krańcu wyspy godne uwagi jest miasto PA- LEOKASTRITSA (uważa się często, że tu właśnie znajdowało się miasto Alkinoosa z Odysei). Na południe od Kerkiry leży LEVKADA(Lefkas, Levkas, Leukas), wyspa o powierzchni 292 km2, połączona z wybrzeżem Akarnanii. Była również kolonią Koryntu założoną w VII w p.n.e. Przez nowożytny okres swej historii Lefkas dzieliła los pozostałych Wysp Jońskich (Wenecja opanowała wyspę w 1684 r„ wypierając Turków, następnie panowali tu Francuzi, wreszcie nastąpił okres protektoratu angielskiego). O 3 km na południe od dzisiejszego Lefkas znajdują się ruiny miasta starożytnego. Warto też obejrzeć klasztor Phaneromeni.