IRAKLIO

Grecja » IRAKLIO

IRAKLIO, (Herakleion, Heraklion, Iraklion) - ok. 80 tys. mieszkańców, stolica wyspy. Jest to ośrodek turystyczny, handlowy, a także port morski i lotniczy. Iraklio jest nazwą grecką. W okresie minojskim port morski usytuowany był nieco na wschód, w Katsambas. Miasto antyczne znajdowało się w tym samym miejscu, co dzisiejsze. Zostało ono zniszczone przez Arabów. Ich fortyfikacja - Khandak - stała się potem twierdzą bizantyńską Megalo Kastro, lecz właśnie nazwa arabska dała początek nazwie miasta - Kandia. Używali jej Wenecjanie dla określenia całej wyspy. W porcie zachował się fort wenecki.

Od wybrzeża ulica 25 Sierpnia prowadzi do centrum miasta. Przy placu kończącym tę ulicę, wznosi się kościół św. Tytusa (Ajios Titos), mieszczący się w dawnym meczecie ottomańskim (Vezir Dżami), z XVIII w. święty ten jest uważany za założyciela chrześcijaństwa na Krecie. Nieco dalej znajduje się godna uwagi fontanna Morosini z XVII w.

Szczególnie godne polecenia jest Muzeum Archeologiczne (tuż przy placu Wolności - Eleutheriou Plateia), zawierające znakomitą kolekcję obiektów z okresu neolitycznego, a przede wszystkim przedmiotów z wykopalisk minojskich. Znajduje się tu słynny Dysk z Fajstos-przedmiot niezbyt jasnego dla nas przeznaczenia, pokryty tekstem do dziś nieodczytanym. Są tu też przedmioty sztuki z pałaców w Knossos, Fajstos i Maili, a także wazy z Ajia Triada. Specjalnej uwagi wymagają słynne freskiz pałaców minojskich, przedmioty zbytku i sarkofagi. W mieście jest też Muzeum Historyczne, zawierające przedmioty z okresu średniowiecza i czasów nowożytnych. Dla interesujących się kulturą Grecji nowożytnej będzie też godne uwagi archiwum Nikosa Kazantzakisa (wybitny pisarz grecki żyjący w latach 1885-1957, urodzony właśnie w Iraklio).