IALYSOS

Grecja » IALYSOS

W IALYSOS są także ruiny antyczne (świątynia Ateny z III-II w. p.n.e.) Klasztor kościół z XV w. KAMIROS posiada oprócz zamku joannitów ślady archeologiczne zabudowy antycznej. Głównym ośrodkiem wyspy w starożytności było LINDOS, gdzie archeolodzy odsłonili ślady zabudowy z X w. p.n.e. Warto tu zwiedzić akropol oraz obejrzeć kościół Panajia (XV w.), ślady świątyni antycznej i resztki teatru. W archipelagu Sporad poza Rodos interesującą wyspą jest KOS (282 km2 powierzchni), zamieszkana od II tysiąclecia p.n.e. Po okresie osadnictwa mykeńskiego osiedlili się tu Dorowie. Wyspa była obiektem rywalizacji wpływów Sparty i Aten, od których wyzwoliła się dopiero w połowie IV w. p.n.e. Podlegała potem egipskim Ptolemeuszom, a następnie została podbita przez Rzymian. W XIV w. osiedlili się tu joannici, którzy w 1523 r ustąpili miejsca Turkom. Od 1912 r., podobnie jak i Rodos, wyspa podlegała Włochom, a do Grecji wróciła w 1948 r.

W miasteczku KOS (ok. 9 tys. mieszkańców) znajduje się zamek joannitów otoczony zabudową średniowieczną, która pokryła dawne miasto antyczne. Bazylika chrześcijańska (V-VI w.) wzniesiona jest na stoi hellenistycznej z IV-III w. p.n.e. Są tu też ^ resztki świątyni Afrodyty. Na południe od średniowiecznego miasta joannitów zachowały się pozostałości świątyni doryckiej, ołtarz Dionizosa, dom mieszkalny z okresu rzymskiego z pięknymi mozaikami i Odeon rzymski. Domy z okresu rzymskiego (przy drodze prowadzącej do Asklepieionu) mają także interesujące mozaiki. Asklepieion znajduje się w odległości ok. 4 km od miasta. Świątynia Asklepiosa to budowla dorycka z III w. p.n.e.

Z innych wysp archipelagu Sporad na uwagę zasługuje PAT- MOS (34 km2 powierzchni) z pięknym klasztorem Św. Jana (1088 r.) posiadającym znakomitą kolekcję rękopisów bizantyńskich, domami w stylu bizantyńskim z XVI-XVII w. (Chora) i resztkami akropolu antycznego (Skala). Malowniczą wysepką jest też SYMI (Syme, Sime) z klasztorem Panormitis, zamkiem bizantyńskim i kościołem Panajia. Samos, Chios, Lesbos (Leswos, Mitilene) i Lemnos to duże wyspy w centralnej części Morza Egejskiego.