GITHION

Grecja » GITHION

GITHION (Gyteion, Jithio) jest niedużym portem, nad którym wznosi się wysokie wzgórze (186 m n.p.m.) z ruinami zamku (kastro), wybudowanego na miejscu starożytnego sanktuarium Dionizosa. Z zabytków starożytnych można rozpoznać skromne ślady teatru i świątyni kultu cesarskiego (z okresu rzymskiego!).

Ok. 100 km od Sparty leży MONEMWASIA (Monemvassia, Mo- nemwazija). Droga może prowadzić przez GERAKI (Gerakion, Jeraki), dawne miasto periojków w dolinie Eurotasu. Są tu ślady archeologiczne akropolu z fragmentami murów z II tysiąclecia p.n.e. oraz zabytki średniowieczne: twierdza z XIII w. z kaplicą Św Jerzego, budynki mieszkalne i kościół z nieco późniejszego okresu.

Monemwasia, usytuowana na brzegu morza, wznosiła się na trudno dostępnym miejscu (ok. 300 m npm.). Przechodziła w czasach nowożytnych z rąk do rąk - panowali tu bizantyńczycy, potem łacinnicy, wreszcie Wenecjanie i Turcy. Zachowane fortyfikacje pochodzą z XVI w. i są dziełem Wenecjan. W twierdzy jest też kościół bizantyński, Ajia Sofia, z przełomu XIII i XIV w. W mieście warto zobaczyć kościoły pochodzące z XVI-XVIII w. - Ajlos Stephanos, Ajios Nikolaós, Christ Elhomenos. Bazylika pochodzi z XIV w., lecz w XVII w. uległa przebudowie. W odległości 4 km od Monemwasi są ruiny miasta starożytnego - Epidauros Umrą. Aby zwiedzić północno-zachodnią część Peloponezu i obejrzeć zabytki mykeńskie Argolidy można ze Sparty wrócić do Tripoli i stamtąd szosą E 92 pojechać do Argos. Inną możliwość (z drogą wzdłuż zachodniego wybrzeża Peloponezu) daje trasa Sparta - Geraki - Kosmas - Leonidi - Astros - Mili - Argos (droga gorsza i dalsza, ale przebiegająca przez malownicze okolice).